26 október 2007

Reinkarnáció csak engedéllyel

A Dalai Láma intézményére törve Kína törvényben tiltotta meg a szerzeteseknek, hogy azok az állam engedélye nélkül újjászülessenek. Így hiába szeretne őfelsége külföldön reinkarnálódni, legálisan nem tud. A javaslat miatt Peking több nagyhatalommal is összeveszett.

A 72 éves Dalai Láma - szerzetesi nevén Tendzin Gyaco - korát meghazudtolva nem kis diplomáciai vihart kavart az egyszerre fontos és törékeny német-kínai és az amerikai-kína kapcsolatokban, pedig nagy valószínűséggel ehhez nem sok köze volt. A nagyhatalmak bábként felhasználva igyekeztek mindent megtenni, hogy egy kicsit bemutassanak az egyre jobban magára találó keleti országnak. Annak ellenére, hogy Peking ezt a kérdést is erőből igyekszik megoldani, s nem zavartatja magát a külvilág kritikája hallatán. Azok elhalkulnak az országhatárt átlépve. Sőt a kínai vezetőség leginkább már a Dalai Láma halálára és az utódlására készül, annak ellenére, hogy abba egyébként nem sok beleszólása lehetne.

Engedélyhez kötött újjászületés

A hagyományok szerint ugyanis a Dalai Láma halála után a szerzetesek a reinkarnációja kutatásába kezdtek a kis gyermekek között, hogy megtalálják az utódját. Meggyőző érv volt, ha a jelölt felismerte a korábbi láma személyes tárgyait és a szerzetesek szerint alkalmasnak találtatott. Ez mostantól már nem így lesz, hiszen a kínai kormány törvényt alkotott, amely szó szerint megtiltja az engedély nélküli reinkarnációt. A vallási ügyekben illetékes kínai hivatal közleménye erre szükség is volt, „hogy intézményesítsék a reinkarnáció folyamatát". A törvény célja azonban nem más, hogy a kínai hatóságok beleszólhassanak a dalai láma utódlásába, és így a nekik megfelelő személy ülhessen a Potala-palota képzeletbeli trónján.

S szeretnének is Dalai Lámát, hiszen Tibet központja Lhásza egyre több külföldi turistát vonz, amely egyes becslések szerint évente több mint egymillió látogatót jelent. A turizmus pedig bevételi forrást jelent a helyi elit számára, vagyis érdemes megóvni azokat.

Ő dönt, hol reinkarnálódik

S mivel a törvény szerint a Kínán kívül élő buddhista szerzetesek ezentúl legálisan nem születhetnek újjá, ezzel a kínai hatóságok kezébe adja a jogot, hogy megválasszák a következő dalai lámát. Márpedig nagy valószínűséggel ez fog történni, hiszen a cím jelenlegi birtokosa már többször kijelentette: soha nem fog újjászületni olyan területen amely a Kínai Népköztársaság ellenőrzése alatt áll. Ugyanakkor hozzátette: dönthet úgy, hogy ő lesz az utolsó dalai láma azáltal, hogy egyáltalán nem születik újjá. Bár szeretné Tibet autonómiáját kivívni. Így azon faramuci helyzet áll elő, hogy vagy illegalitásban születik, s akkor semmit sem tehet, vagy Kínán belül, de akkor Peking bábja lesz. Persze mindezt csak elméletben. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a jelenlegi dalai láma halála után két utóda lesz: egy, akit a kínai kormány ültetne a helyére, és egy, akit a buddhista szerzetesek választanak ki, ez pedig komoly feszültségekhez vezethet.

A cikk folytatódik: www.netnap.hu

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése