Egyre nagyobb gondot okoznak az Európai Uniónak a neonáci szervezetek. Bár egyelőre még csak elszigetelődő szervezetekről beszélhetünk, érdemes rájuk figyelni, hiszen évről-évre nő a jelenlétük a fiatalság körében. Legkedveltebb eszközük az internet.
Nem is annyira régen egy olyan hír rázta meg a világot, amelyre korábban még gondolni sem mertünk: Izraelben egy neonáci hálózatot számoltak fel. A szervezet tagjai bevándorolt izraeli oroszok voltak, akik több tucatnyi vendégmunkást, homoszexuálist, kábítószerfüggőt, hajléktalant és ultra-ortodox hívőt támadtak meg.
A helyzet egyelőre mégsem drámai, hiszen a bandatagok vallási értelemben nem számítottak zsidónak, mivel édesanyjuk sem volt az. "A neonácizmus európai import, csupán egy - a társadalom szélére került - csoport, mely semmi esetre sem mondható reprezentatívnak Izraelben" – nyilatkozta a történtek kapcsán a Der Spiegel-nek Mosche Zimmermann, a jeruzsálemi egyetem professzora. A miniszterelnök Ehud Olmert azonban borúlátóbban nyilatkozott: „Izrael, mint társadalom csődöt mondott a fiatalok nevelésében, akik most neonáciként keltek ki a bábjaikból”. Így ma már oda jutottunk, hogy Izraelnek is meg kellett barátkoznia azon gondolattal, hogy az antiszemitizmus az országhatárain belül férkőzött.
Lecsúszott rétegek
Ha az utóbbi évek tendenciáira gondolunk, akkor ez nem is számít túl meglepő eseménynek. Főként, hogy mindkét nyilatkozónak igazat kell adnunk. Ugyanis tény, hogy a szélsőségek - egyelőre normális mértékben - még mindig a társadalom szélére került csoportok, akikre jellemző a rossz anyagi helyzet és a társadalmi kiábrándultság. Az idegengyűlölet kialakulásához ugyanis a fenti két tényező szükséges. Pont úgy, mint a náci Németországban, ahol hatalmas düh halmozódott fel a társadalomban a békeszerződés miatt, másrészt a jóvátétel kifizetése is rossz anyagi helyzetbe jutatta az akkori embereket, akik így nyitottak lettek a szélsőségekre. Ha ez nem történt volna meg, akkor ma nem is beszélhetnénk Hitlerről – nem emlékeznénk rá. Ezen okok miatt a neonácizmus az olyan helyeken üthette fel komolyabban a fejét, mint Oroszország, Románia, Szlovákia, Magyarország és a volt Kelet-Németország területein.
Népszerűek a honlapjaik
Másrészt a nevelés hiánya jelenti a valós problémát. A neonáci szervezetek tagjai ugyanis jellemzően fiatalok, akik nem rendelkeznek megfelelő értékítélettel, így alapvetően nem is határolódnak el a szélsőségektől. Ráadásul az internet remek táptalajt jelent az érintett szervezeteknek, hiszen míg korábban csak nagy nehézségek árán voltak képesek propagandájukat érvényesíteni, addig ma már könnyedén hozzáférhetővé teszik minden anyagukat a weboldalaikon.
A statisztikáik szerint mindezt sikeresen is teszik, hiszen viszonylag magas látogatottsággal rendelkeznek azon oldalak, amelyek számtalan nyelven szítják a romák, a zsidók, színes bőrűek elleni gyűlöletet, népszerűsítik a fehér faj felsőbbrendűségének elméletét, a Holokauszt tagadását, sőt nem egy esetben a nőellenességet is. A legmegrázóbb tény, hogy a hasonló tartalmú honlapok feltöltőinek és olvasóinak életkora 12-tól 26 évig terjed. A fehér fiúkból álló réteg pedig névtelenül, következmények nélkül kiélheti fajgyűlöletét. Így az ideológia megtelepedett Dániában, Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokba és Belgiumban is.
A cikk folytatódik: www.netnap.hu
27 október 2007
Interneten terjedő neonácizmus
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése