08 december 2008

Re: Drága a nyílt forráskód?

A PC World oldalán olvasható egy nagy valószínűséggel eredetileg is provokatívnak szánt Microsoft tanulmány, amely nem mást állít: némely esetekben a vállalkozások pénzt takaríthatnak meg, ha nyílt forráskódról Windowsos környezetre váltanak.

Erre egy angol szerszámkölcsönzéssel foglalkozó céget, a Speedy Hire-t hozzák fel példaként, aki az elkövetkező öt évben - saját becsléseik szerint - 1 millió angol fontot spórolhat meg, miután lecserélte Linux és OpenOffice rendszerét a redmondi cég alkalmazásaira. Klikk a cikkre.


Mint azt már korábban írtam vannak kényes témák: ha valaki a Fideszről is, az MSZP-sek fikáznak, ha az MSZP-ről, akkor a Fideszesek. S ez a párhuzam él a Microsoft-Linux, ingyenes-fizetős vírusirtók, stb. párosításában is. Vagyis ha egy ilyen anyag megjelenik, akkor rögtön megjelennek a negatív kommentárok is. Most kettőt idéznék:

Tux: "Mi ez a cikk, fizetett hirdetés? Egy Microsoftos tanulmány mi mást állítana? Már ott bukott a dolog, hogy egy Office programot hasonlít össze egy Dynamics AX és SQL Serverrel. Mintha egy almát vetnénk egybe egy zsiráffal. A cikk többi állítása is fals."


Vakond: "Nem a hír szerzojet szeretnem bantani, de ez a cikk nagyon atlatszo es gyenge. Ez is egy tipikus MS Marketing bullshit, es aki ilyeneket allit ami itt ebben a cikkben megjelent az nem tud objektiven gondolkodni es írni. Masik kedvencem amikor meg az OSX-et beleveszik a kepbe es azt allitjak hogy instabil es kompatibilitasi hibakkal kuzd. Valamiert az az erzesem hogy ezekert a cikkekert az IDG szerkesztosege tamogatast kap...!"

Na mármost:

  1. A cikk nem fizetett hirdetés, s mi nem állítottunk semmit. A hír - s nem cikk - tele van hivatkozásokkal. A Microsoft, a brit cég, a sajtószóvivő és a Mary-Jo Foley állít, mi csak összeszedtük és közöltük
  2. A hírt sokan olvasták és a hozzászólásokban is aktívak voltak a látogatók, ami jó nekünk. Miért kellene nekünk ezért pénz? Ti olvasók szeretitek a balhét, s olvassátok, kommentáljátok. Egyébként miről van szó, hogy 1! angol cégnek jobban bejön a Windows, mint a Linux... semmi mást nem mond, s ez alapján állítja, hogy némely esetekben jobb a Microsoft alkalmazása
  3. Vagyis ez egy jó húzás, nem mond sokat, mégis mindenhol balhé van miatta, ahol megjelent. Ezért jó anyag...műbalhé. A Symantec is ezt csinálta múltkor, az sem volt szimpatikus, de érdekes. S ez a lényeg.
  4. Az viszont más kérdés, hogy tipikusan az a helyzet áll fent, hogy nem tudja a bal kéz, mit csinál a jobb. A nemzetközi Microsoft kinyom egy ilyen anyagot, miközben a héten a hazai leánycég egy előadást tart az open source-ról. Ők biztosan nem örülnek a most megjelent tanulmánynak.
S a végén szeretném megköszöni W.I. konstruktív hozzászólását, aki jól összefoglalta, hogy miről is van szó:

"Abban igazuk lehet, hogy egy Linux üzemeltetéséhez valóban szakemberek kellenek, nem olyan dilettáns Windows-droidok (elnézést a kifejezésért, akinek nem inge, nem veszi magára) aki manapság kikerülnek mindenhonnan. A Linuxhoz ilyen szinten értő emberekre pedig nagy szükség van a piacon, így nem fognak annyi pénzért dolgozni egy ilyen cégnél, mint amennyiért egy Windowsos "szakértő". Ezen valóban tudnak spórolni, és persze vannak inkompatibilitási gondok is. De persze az irodai alkalmazottakat is át kell képezni, mert sokan nem boldogulnak egy nem-Microsoft Office-szal."

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése