Már csak egyet kell aludni, s hivatalosan is megnyitja kapuit a Sziget fesztivál. A rendezvény immár kötelező program minden fiatal számára, s egyre inkább a poltikusainknak is.
Évek óta tendencia, hogy a kormány szinte minden tagja megmutatja magát a rendezvényen. Megjelenésük mára egy természetes dolog, hiszen minden napra jut legalább egy államférfi, aki díszes kíséretével megtekinti önfeledt választóit. Sokan immár a nyári vakáció megtervezésekor számításba veszik a rendezvényt, hasonlóan a fesztivál törzsközönségéhez. Látogatási kedvüket jelentősen növeli, hogy a kormánytámogatás miatt természetesen itt sem kell fizetniük a borsós belépési díjat, mindannyian potyáznak. Jelenlétük leginkább egy egyszerű PR-akció, hiszen a Sziget szervezői tiltják a politizálást. A határvonalat azonban nehéz meghúzni, s sokan közülük nehezen tudják visszafogni magukat. Feszegeti őket a sajtó magas koncentrációja, s egy fontosabb bejelentést vagy ígéretet néha - gyengébb pillanatukban - elkottyintanak.
Politikusok kavalkádja
A Sziget Kulturális Szervezőiroda tájékoztatása szerint az idén Gyurcsány Ferenc és Persány Miklós, környezetvédelmi miniszter jelentette be jó előre látogatási szándékát. A miniszterelnök korábban már jelezte, hogy végiglátogatja az összes nyári rendezvényt, a Szigeten így a tervek szerint három nap is elérhető lesz. Gyurcsány nem lesz tétlen, elmondása szerint mind a három alkalommal öt órától egészen éjfélig együtt kíván bulizni a fiatalokkal. A miniszterelnök nem ígér sokat, csak sör melletti könnyed beszélgetést. Természetesen nem a politikáról. A szórakozáson kívül Gyurcsány Ferenc fix programja az Amőbáról tartandó ismertetője, amely két nap is meghallgatható lesz a Civil Szigeten. A Magyar Országgyűlés továbbá ismételten jelentkezik egy saját sátorral, ahol a tervek szerint a szigetlakók véleményeit és javaslatait várják. Valószínűleg ennél azonban sokkal több alkalmunk lesz képviselőinkkel találkozni, hiszen a közelgő választások előtt politikusok kavalkádja várható.
Emlékezetes az úttörő Torgyán József látogatása a szigeten. Amikor éppen a 2002-es voksolások előtt két gyerek buksijának simogatása közben hatalmas medencéket ígért, ha pártja megnyeri a választásokat. Az Orbán-kormány földművelésügyi minisztere valódi meglepetésnek számított akkoriban, így a legtöbb látogató megilletődötten kínálgatta sörrel és felfújt gumikesztyűvel a fehér öltönyben közlekedő pártelnököt.
A következő évben már többen is követték a példáját. Sokan már túl voltak a megméretetésen, míg a kilátogató Demszky Gábor és Schmitt Pál még javában kampányolt a közelgő főpolgármesteri választásra. Győzelmi mámorban fürdő Medgyessy Péter volt az első miniszterelnök, aki kilátogatott a Szigetre. A volt kormányfő elhatározta, hogy lazának és jó fejnek mutatja magát, így nagy derültség közepette egy kistehénnel díszített pólót húzott magára. Jutalma egy még lazább fiatal által elkövetett, jól irányzott vízipisztoly lövés volt.
Nem csak Medgyessy volt azonban az, akit korábban fura szerepben láthatunk. Harrach Péter ping-pongozot, Lévai Katalin kerekes székben közlekedett, Demszky Gábor a születésnapját ünnepelte, míg Juhász Ferenc babgulyást osztott egy ízben. Tarlós István a III. kerület polgármestere talán a leggyakrabban előforduló politikus a fesztiválon. A kerület vezetője azonban nem szórakozni jár ki, látogatása munkabejárás, amely során a kerületi rendőrkapitánnyal ellenőrzik, hogy minden rendben zajlik-e. Tarlós István azonban nem tartozik a Sziget legkedveltebb politikusai közé. Korábban ugyanis csendháborítás és a homoszexuális felvilágosító programok ellen emelte fel a szavát.
Van, akinek jól áll
Kumin Ferenc, politológus szerint politikusaink úgy tekintenek a Szigetre, mint a fiatalokkal való találkozás egyik legintenzívebb módjára. Nyilvános szerepléseikben egyébként is fő szempont, hogy egy-egy rendezvény meglátogatásakor mennyi és milyen összetételű csoport előtt jelenhetnek meg. Ebben a vonatkozásban a Sziget egy kiszámítható hely: hatalmas és meglehetősen egységes összetételű tömeg.
Más kérdés Kumin Ferenc szerint, hogy az egyes politikusok hogy mutatnak a Szigeten. "Lamperth Mónika kézfogási kísérlete a zsidó sátornál sokáig emlékezetes marad. A politikusasszony bizonyára jobban járt volna, ha inkább nem erőlteti ezt a szereplést. Ha egy politikus nagyon kilóg a Sziget sajátos atmoszférájából, vagy ha nagyon erőltetetten próbál asszimilálódni, azzal inkább nevetségessé teszi magát, és politikai haszon helyett inkább veszteséget könyvelhet el. Aki civilként messziről elkerülné a Szigetet, annak politikusként sem javasolt a megjelenés, mert kívülállóságát semmiképp nem tudja leplezni" - véli a politológus.
A cikk korábban a FigyelőNeten volt megtekinthető, amíg az oldal 2008-as átalakítása során ki nem került a rendszerből.
10 augusztus 2005
Politikusok a Szigeten
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése