Indulásra kész a Magyar Televízió (MTV) harmadik adója, az úgynevezett demokrácia csatorna, amely a tervek szerint híreket sugároz majd. Az m3 körül azonban több törvényességi probléma is felmerül.
Rudi Zoltán, az MTV elnöke megválasztásakor pályázatában négy új tematikus csatornát ígért: hír, sport, kulturális és nosztalgia tematikájú műholdas adókat. Ígérete első eleme megvalósulni látszik, miután az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) zöld utat adott a hírcsatornának.
A szeptemberben induló m3 a tervek szerint élő közvetítésekkel fog szolgálni a Magyar Köztársaság Országgyűlésének plenáris és rendkívüli üléseiről, illetve rendkívüli esetekben közvetíti majd a bizottságok munkáját is - tájékoztatta a FigyelőNetet Csorba Mária, az MTV pr-menedzsere. Az m3 csatornán a tervek szerint továbbá megjelennek majd a Magyar Televízió hír- és hírháttér műsorai - mint a Híradó, a Parlamenti Napló, a Kormányváró és az ESTE -, gazdasági műsorai és európai uniós tájékoztató műsorai is. A fennmaradó műsoridőben pedig beszélgetések, elemzések és viták lesznek láthatóak. A tervezett adásidő reggel 6-tól éjfélig tart majd.
Csorba Mária a továbbiakban elmondta, hogy az új csatorna célcsoportja a magyar közélet iránt érdeklődő, az ország és a világ ügyeiben eligazodni kívánó, úgynevezett "A" kategóriás hírfogyasztó, magasan kvalifikált, vezető státusú, döntéshozó réteg. A pr-menedzser közlése szerint a finanszírozásról jelenleg is tárgyal az MTV vezetősége a kormányzattal.
Minden pénz számít
A tárgyalások végkimenetele rendkívül fontos az MTV számára, hiszen a csatorna indításához, illetve a szeptemberi - decemberi működéshez 600 millió forintra lenne szükség, amelyhez elengedhetetlen a központi költségvetésből biztosítandó összeg. A Magyar Televíziónál ugyanis már évek óta alapvető jelenség a pénzhiány, amely miatt a fejlesztésre szinte semennyi nem jut, mert a működtetés elszívja a keret minden egyes fillérét. Rudi Zoltán azonban korábban úgy nyilatkozott, hogy a várhatóan növekvő reklámbevételek miatt öt vagy hat adó olcsóbban üzemeltethető, mint a meglévő két csatorna.
A Fidesz vádja az m3-ra
Az m3-nak azonban nem csak pénzügyi problémái vannak, hanem politikai támadások is bőségesen érik. A Fidesz szerint ugyanis az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) megsértette a médiatörvényt, amikor nyilvántartásba vette a Magyar Televízió tervezett Demokrácia csatornáját. Halász János, a párt országgyűlési frakciójának szóvivője pedig egyenesen elképzelhetőnek tartja, hogy politikai nyomásgyakorlás áll a döntés hátterében. A vádakra válaszul az ORTT elnöke, Kovács György szerdára összehívta a testület rendkívüli ülését. A hét közepén megszületendő esetleges felmentő határozat azonban korán sem jelenthet megnyugvást az m3 számára, hiszen már korábban Sági József az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának Fideszes tagja kilátásba helyzete, hogy a csatorna létrehozásának megakadályozásáért pártja az Alkotmánybírósághoz fordul. A képviselő érvei szerint csatorna létrehozása alkotmányossági aggályokat vet fel, mert a kábelszolgáltatók csak más közszolgálati csatornáknak az alapcsomagból való kivételével tudnák az amúgy kötelezően továbbítandó m3-at sugározni, és így sérülhet a lakosság tájékozódáshoz való joga.
Elhanyagolt kábelszolgáltatók
A Magyar Kábelkommunikációs Szövetség (MKSZ) és a Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség lapunk megkeresésére még nem tudott konkrét tárgyalásokról beszámolni. Kéry Ferenc, az MKSZ elnöke azonban elmondta: két hete egy levelet fogalmazott meg az ORTT felé, amelyben többek között a felől érdeklődött, hogy az m3 közszolgálatinak minősül-e, illetve továbbítása kötelező-e. Válasz azonban a mai napig nem érkezett.
Kéry Ferenc szerint a fő probléma a médiatörvény értelmezéséből adódik. Ugyanis sem az nincs leírva, hogy indítható-e új közszolgálati csatorna, sem az, hogy nem. "A mostani lépéssel azonban átláthatatlan, hogy a jövőben pontosan mikor jelenik meg egy új adó, amelyet a kábelszolgáltatóknak kötelező továbbítaniuk. Így akár a Kossuth rádió is indíthatna egy televíziós csatornát" - fejtegette az MKSZ elnöke.
"Az m3 megjelenése azonban leginkább költségekben okoz fejtőrést a szövetségnek. Hiszen a minimum és a középső csomag a legtöbb szolgáltatónál telített, így az m3 beillesztése milliárdos műszaki beruházást igényel, amely költséget valószínűleg az előfizetőknek kell majd állniuk. Kivenni nem lehet másik csatornát, hiszen a meglévő szerződések miatt az kártérítési igénnyel élhetne. Továbbá ki dönti el, hogy melyik adó kerüljön ki" - kérdi Kéry Ferenc. Megoldás a digitális műsorszolgáltatás lehetne, amely 1-2 év múlva megvalósulhat. Kéry Ferenc szerint éppen ezen okból érthetetlen, hogy míg a digitális szolgáltatásra való átállás után az m3 könnyen beilleszthető lehetne, miért kell most drágán megvalósíthatni, s ki fogja mindezt fizetni!
A cikk korábban a FigyelőNeten volt megtekinthető, amíg az oldal 2008-as átalakítása során ki nem került a rendszerből.
25 július 2005
Jogilag kérdéses az m3 indulása
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése